Nyheter

Nyhet

Förkunnaren och förkunnelsen – konferens 13 mars 2018

2017-10-20

Att varje vecka stå upp inför församlingen och påstå att man har ett ord från Gud, det förpliktigar. Vi vill nu inbjuda dig som delar glädjen och våndan av att vara predikant till en heldag i Ryttargårdskyrkan. Du kommer bland annat att få lyssna till Tomas Sjödin och Britta Hermansson, två erfarna predikanter med stort förtroende i både kapell och TV-soffor. Också en rad andra pastorer och förkunnare ger sitt bidrag under dagen.
Du är helt enkelt varmt välkommen till en inspirationsdag i Ryttargårdskyrkan den 13 mars 2018, då vi tillsammans funderar över kallelsen att troget och frimodigt, vecka efter vecka förkunna Ordet.

Sista anmälningsdag: 4 mars

/Daniel Röjås och Fredrik Lignell

För vidare info, klicka här.

Visa alla nyheter