The last dag!

April 7, 2018 Egypten 0 Comments

Ahlen o sahlen (hej..typ)

Frukost 07.30, avfärd mot parken 10.00 och marknaden på kvällen innan vi begav oss mot flygplatsen.

Med oroliga magar vaknade vi tidigt på morgonen för att få i oss den sista frukosten i den stora staden. Sedan kompletterade vi frukosten med lite undervisning från Jakobsbrevets slutverser som fyllde oss med både andlig och kroppslig mat. Runt 10-tiden blev det dags att åka till den fantastiska gröna parken i centrala Staden för att möta andra människor och visa dem på Guds kärlek. Parken påminner mycket om central park i New York. I flera timmar fick interagera med människor från majoritetstron och prata om vår tro, oerhört givande!

Senare på eftermiddagen rörde vi oss mot en arabisk marknad för att pruta på falska klädmärken och andra oviktiga saker. Vi åkte sedan vidare hem till vår värd för att äta Syrisk mat och sammanfatta och utvärdera veckan. Vi insåg att veckan har gått lite för fort och att vi inte alls saknat er alltför mycket. Trots att den arabiska  maten har varit god är vi (eller snarare våra oroliga magar) sugna på svensk mat.

Allt gott!

Evelina & Robin