Kiryat Tivon

April 6, 2018 Israel 0 Comments

Nu har vi kommit till sista dagen, och WOW! Det har varit top notch.

Dagen började med lovsång och Jakobsbrevet som Kevin och Oskar delade. Sedan hade vi en tid av lovsång där vi upplevde Jesus närvaro super stark! Vi bad emot rädsla & sjöng sedan “No longer slaves”. Vår pappa är så god! Vi har idag haft den oerhörda förmånen att få gå ut och sprida ljus i dalen (Kiryat Tivon) vi bott. Vi gick i flera olika team om två där vi fick under några timmar gå runt och bara sprida kärlek och be för människor (sekulära judar främst). Vi alla upplevde otroligt mycket olika bönesvar och där vi alla kända att vi blev använda av Gud på riktigt. Så som man vill avsluta sin påskresa som varit så otrolig mäktig där alla i vårt team tar med sig minst en sak hem.

Eftermiddagen spenderades med debrief av hur veckan har varit och med storstädning av huset som vi bott i. Vi har haft superkul under hela dagen men framförallt under veckan.

Tack för all förbön under veckan och för att ni har varit med hela veckan. Vi älskar er och ni har hjälpt oss så mycket. Gud är god! Amen!