3/4-2018 Det var inte Twilight

April 3, 2018 Italien 0 Comments

Hej och godkväll!

I förmiddags kom OM-teamet i Pisa till oss där vi bor. Vi hade en samling tillsammans där några av oss fick dela vittnesbörd, vi lovsjöng tillsammans och vi fick höra om vad de arbetade med och gjorde här i Pisa. Det var väldigt inspirerande! Vi gav dom svenskt godis och svenska gåvor som vi tagit med oss, det uppskattades väldigt mycket!

Sedan åkte vi med Nem och Arianna till Vonterra, en liten känd by på ett högt berg. Det såg ungefär ut som Gamla stan i Stockholm fast mycket större. Vi åkte främst dit för att en scene från filmen Twilight har filmats in där men tydligen hade de tagit fel ställe så det var inte där…

Vi avslutade dagen med Nem och Arianna med varsin Italiensk glass. Den är så mycket godare här än i Sverige!

Vi är så tacksamma för hur väl OM tar hand om oss och vi längtar till imorgon då vi ska få hjälpa och tjäna människorna här i Pisa.

Hälsningar från Tilda och Rebecka! 🙂