31/3 lugn och trivsam start

March 31, 2018 Israel 1 Comments

Med några få timmars sömn gick vi förväntansfull upp och åt frukost. Lite senare på förmiddagen hade vi en morgonandakt, där vi sjöng lovsång och läste lite ur bibeln (Jakobsbrevet 1:1-19) och bad. Det är en viktig grej vi gör som start på varje dag. Därefter den Israelansvarige för organsationen som driver stället vi bor på och han gav oss en bra genomgång om veckans schema. Vi förberedde och åt lunch (mackor) innan ansvarig för huset vi bor i kom. Han berättade att det bor 300 000 människor i samma dal som oss. Dom bor uppdelat i 120 olika byar (communities), varav 97 judiska och 23 muslimska byar.När han hade introducerat landet delade vi upp oss i 3 grupper på 4 och gick bönepromenader i området. Fantastiskt med sol och 25 grader samt dofter av sommaren. På eftermiddagen hade vi tid att vila oss efter den korta natten. När kvällen började närma sig åt vi hemlagad soppa och fick lyssna på vittnesbörd och be för Johanna och Jacob.

Vi hörs/

Marcus och Emil

1 people reacted on this

Comments are closed.