Dagen började i vanlig ordning kl. 06.45 med att frukostgruppen gick upp för att förbereda frukosten.  Kl. 07.00 kom de andra nyvakna i gruppen och tillsammans åt vi en typisk holländsk söt frukost, för er som undrar vad det är kan ni tänka er saker som vissa bara äter på helger (sylt, nutella, jordnötssmör)…
Sedan var det dags för veckans andra undervisning. Vi fick lära om oss om hur man pumpat ut vattnet i havet för att få mer landyta med tanke på att de är ca. 17 miljoner i detta  lilla land. Men Menno (han som undervisade) berättade även om hur en holländare kan bete sig när man evangeliserar på stan, exempelvis fick lära att holländare är väldigt ärliga vill de inte prata med oss så säger de nej och det illa menat.
Efter bön och lovsång gick vi ut för att evangelisera och prata med invånarna i Delft om Jesus och varför vi firar påsk. Vi hade frågat Gud vilka personer vi skulle möta och vi fick möta flera av dessa.
Efter lunch fick vi göra något som kändes stort för oss. En flyktingfamilj skulle flytta från flyktingförläggningen till en lägenhet. Vi förberedde deras lägenhet genom att måla taket. Det här är ju det som påskresorna ska präglas av, ”att betjäna människorna på platsen och i allt ära Gud”. Så imorgon räknar vi med att vi alla tio har träningsvärk efter dagens faktiskt roliga målning.

Det går fort när man är många

Problemlösning á la Evelina och Oskar

Kvällen avslutades på topp med ett restaurangbesök i Delfts centrum. Där fick vi äta sjukt goda och lyxiga pannkakor. MUMS! Emma ville så bjuda oss på detta efter en härlig vecka tillsammans. Hon är sååå mysig. Under detta besök fick vi även chansen att tacka Emma som ordnat allt för oss och Tijmen genom att ge de några presenter från Sverige som blir som ett minne och tack från oss. Vi förstod då hur svårt och jobbigt det kommer bli att säga hejdå imorgon, inte omöjligt att det kommer vara känslofyllt med tårar…
Veckan har gått fort, det känns som veckan precis startade. Samtidigt har det hänt otroligt mycket att man knappt kommer vad som hände igår. Tur att vi skriver ner vad som händer varje dag  😉

I staden vi kommer sakna tillsammans med vår värdinna Emma

/Kristina & Evelina