Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/ryttarga/public_html/eastertrips2017/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/ryttarga/public_html/eastertrips2017/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/ryttarga/public_html/eastertrips2017/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/ryttarga/public_html/eastertrips2017/wp-includes/kses.php on line 893

Eastertrips2017

Att betjäna människor på platsen och att i allt ära Gud

Onsdag – ”Farmen”

Huset vaknar.
Trots miss att inköpa frukost så lyckades vi ändå bli mätta på Marcus proteinchock (ÄGG) innan vi påbörjade morgondagens samling med Filipperbrevet i fokus. Genomgång av dag och bön genomfördes innan vi begav oss mot OM-kontoret. Där hade vi en kort samling innan vi begav oss ut i grupper på stan där vi fick utmanas och öva på att starta en konversation med människor och bjuda in barn och föräldrar till ”Kids Club” (barnmöte). Vi fick bland annat göra ballongdjur på en skolgård, hålla i ett bokbord i parken och ansiktsmåla.

Tiden rann iväg och vi fick snabbt försöka samla oss för att bege oss mot ”Farmen”. 45 minuter i bil går snabbt när man har roligt och vi anlände snart till gården där vi med hungriga magar fick äta en fantastiskt god lunch familjen som tog emot oss hade lagat! Med mat i magen fick vi påbörja det praktiska arbetet som vi länge väntat på. Vi fick hjälpa familjen med vedtransport, förberedelser för staketbyte och ploga för hand inför deras årliga potatisodling. Pappan i familjen delade sedan sitt vittnesbörd för oss vilket var väldigt inspirerande och uppskattat! Eftermiddagen avslutades med en finfin gofika innan en legendarisk volleybollmatch avgjordes.

Väl tillbaka i huset fick vi gladeligen äta det som fanns kvar av gårdagens middag. En dusch var ett måste innan vi sedan samlades för lovsång, vittnesbörd av Ebba och Lydia och high, low and God thing. Hela teamet konstaterar att vi trivs väldigt bra med varandra och här i Bosnien Hercegovina.

 

Dagens konversation:

David: ”Vad ska vi skriva här?…”
Arvid: ”Hitta på något bara.”
David: ”Ehm… okej”

 

Vi välkomnas till gården i form av superb mat

 

Det praktiska arbetet påbörjas

 

Vissa är nöjda med att slippa gräva bajs!

 

Brist på sömn stoppar inte Arvid från att göra en viktigt insats på gården

 

Konstaterar ett väl utfört arbete då det snart är dags för kaffe

 

Tack och godnatt!
/Eric, David, (Arvid)

 


Warning: Use of undefined constant comment - assumed 'comment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/ryttarga/public_html/eastertrips2017/wp-content/themes/hemingway/comments.php on line 13

Warning: Use of undefined constant comment - assumed 'comment' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/ryttarga/public_html/eastertrips2017/wp-content/themes/hemingway/comments.php on line 13
2 kommentarer

  1. Berit Thorstensson

    13 april, 2017 at 10:14

    Fantastiskt roligt att följa er på Bloggen. Gud välsigne er alla!

  2. Bahahah RIP arreboi me bröd hah. Bossa på nu gubbs

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

*

© 2021 Eastertrips2017

Tema av Anders NorenUpp ↑