Eastertrips2017

Att betjäna människor på platsen och att i allt ära Gud

Tisdag – pyssel och knåp och födelsedag

Johanna Elanders 40-års dag!! Vilken ära att få vara med och fira den tillsammans med henne. Dagen  började med lyxfrukost  och en något högljudd födelsesång med barnen och övriga. Vid lunch bjöd vi ut jubilaren på restaurang.

På eftermiddagen kom de 30-talet barn som bor i EFI´s familjehem och mötte oss i ”Klubben”. Vår tanke var att utmana de barn och ungdomar som får hjälp att i sin tur vara med och göra skillnad för någon annan.  Vi pysslade därför kort och packade ihop en liten present till de barn som vi ska få möta i morgon i den romska bosättningen i Margitha.

Kort med texten ”Jesus är uppstånden” tillverkades

Kreativt kaos

Konstverken

Påsar med ägg, choklad, kex och kort färdiga att delas ut

Glädjescener i dramat

Tårta!

Det klassiska 40-års kortet 😉

 

1 kommentar

  1. Grattis Johanna!
    Kram Linalie

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

*

© 2020 Eastertrips2017

Tema av Anders NorenUpp ↑