Och i allt tjäna Herren

Imorse (tisdag)vaknade vi och regnet öste ner utanför så även denna dag ändrades plaimagenerna snabbt. Tanken från början var att vi skulle få jobba praktiskt med att hjälpa till att bygga lite på den kyrkolokal som ska upp i Scinoasa, (romska byn) men ordentligt med regn och en väldigt lerig och brant backe satte stopp för detta.

ett snabbt stopp i en alimenare (affär) och vi inhandlade otroligt snygga stövlar för att klara oss igenom dagen, jag hittade till allas glädje ett par med bananer på, nu har jag döpt vänsterskon till B1 och högerskon till B2 🙂image

Istället spenderade vi hela förmiddagen i olika hem hos familjer i denna by, fick lyssna på vittnesbörd från människor, dela lite från Bibeln och ge barnen lite godis och kex. Att få höra vilken skillnad Gud har gjort i många i dessa människors liv och vad det betyder för dem idag är väldigt uppmuntrande att få höra.  Att välkomnas in i deras hem med ensådan värme och glädje gör att man börjar fundera på hur man själv skulle reagera om ett gäng utlänningar plötsligt skulle knacka på dörren hemma och kliva in. Det finns mycket vi kan lära oss av dem!

Lunchen åt vi hemma hos en av familjerna. Fisk, potatismos och egenfångat vildsvin tror vi det var. Och te med otroligt mycket socker i… Vi pratar matskedar in plural!image

De människor i denna by som under de senaste åren fått möta Jesus möts nu varje kväll och har bönemöte, där de sjuger och ber tilsammans. Det finns en längtan hos människorna i denna by över att få lära känna Gud mer och lära sig mer om hans rike. Be gärna för dessa människor hemma.  Många är arbetslösa och lever undersökta förhållanden, många har kommit till tro ganska nyligen från ett helt annat liv med alkohol, slagsmål och mer kriminella bakgrunder.image image

Tack för alla era böner, vi börjar lära oss att leva mer hakuna matatastyle här och gillar livet. Imorgon står det överraskning på schemat, spännande!!

Evelina 🙂  support av Jonathan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *