Gegga och mojja

Noapte buna!

Vedem pe loc! Detta verkar vara vårat motto denna vecka.

Idag (måndag) fick vi dela ut matpaket till två familjer i bravicea och en chans att dela vittnesbörd, sjunga tillsammans och be.

 

På eftermiddagen trodde vi att vi skulle få jobba praktiskt i kyrkan och utanför, vilket vi kan behöva efter all riktigt god mat vi får här. Men då kom regnet… Istället fick  vi spendera mer tid med barnen på dagcentret och leka lekar. Att få spendera tid med alla dessa barnimage och leka och verkligen glädjas tillsammans är så otroligt fint.

Imorgon är planen att vi ska tillbaka och jobba i Scinoasa, samma by som vi tillbringade söndag eftermiddag i, men som sagt man vet aldrig vad som händer 🙂image

Evelina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *