Fredag i moldavien

Hej pa er. Alice Berthilson har. tankte beratta lite om varan dag.

idag vaknade vi tidigt for att ga upp och ata frukost. Dock inte Evelina da hennes mobil fortfarande var installd pa svensktid. Vi borjade med frukost som inneholl valdigt mycket socker… Sedan hade vi morgonsamling dar Jonathan gick egenom 1 korintsiebrevet kapitel 1-2. Efter det kom en OM medarbetare och hade med sig lite information som var bra for oss att veta  om moldavien. Blant annat om smycken, hur man halsar pa varandra. Mycket om kulturen!

Sedan akte vi till bussstationen i huvudstaden dar vi fick aka en bussresa pa en timme till en liten by. Det ar har vi ar nu och det ar har vi kommer att bo under veckan. Pastorn i kyrkan berattade lite for oss hur de narmaste dagarna kommer att se ut. Efter det tog vi oss ut i byn for att kolla laget. Vadret var inte det basta da det borjade hagla..

Vi fick aven borja planera en kvall for ungdomar som skulle vara redan ikvall. Det kom ca 25 ungdomar. Sofia berattade om att alla som vill kan folja jesus och att man inte maste bli utvald som larjeunge! Alice andrae berattade sitt vittnesbord.

 

Vi har fatt valdigt god mat har. Vi fick bland annat nagot som hette pellimenne. Det var som pasta med kott i. Nu ska vi ha lite kvallssamling och prata lite om morgondagen.

(tyvarr har vi inga bilder att visa.)

Godnatt!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>