Dag två: GLÄDJE!

Efter en välbehövd sömn åkte vi tidigt imorse för att besöka en sudanesisk skola. Vi teamade upp med ett gäng egyptier som jobbar med barnen för att genomföra ett program med drama, lekar och små grodorna (vi bjuder på den svenska kulturen 😉 ).
Vi kom till en stor grusplan och möttes av 150 glada barn. Sedan spelade vi drama och sjöng med dom. Men höjdpunkten för de flesta av oss var ändå när vi sedan lekte lekar och sprang runt i dammet och skrattade tillsammans. Det kändes kanske inte som en stor grej att leka med barnen men dom visade verkligen sin uppskattning och visade oss en sådan stor kärlek. Man blir inspirerad och upplyft. Ibland när det är vi som kommer för att ge så får vi så otroligt mycket tillbaka.

_MG_9288_MG_9314

_MG_9292_MG_9323

Efter lunch välkomnades vi till en familj som bor och arbetar här, det var också ett tillfälle då vi blev väldigt inspirerande av deras berättelse och hur dom verkligen brinner för Gud. Vi blev också utmanade av hur dom gett upp så mycket för Honom.

Förutom det har dagen innehållit egyptisk mat, sommarvärme, mycket bön, skratt, och ännu fler underbara människor.

Hälsningar och kramar från oss i Egypten genom Ester och Emma

One thought on “Dag två: GLÄDJE!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *