Skärtorsdag och fest

I går (torsdag) var sista dagen i Bravicea och i dag åkte vi tillbaka till OM basen i Chisinau. Gårdagen var en spännande dag där vi fick följa med pastorn och se hans arbete i två olika byar i området. Under dagen fick vi göra hembesök där vi lyssnade till människors berättelser, sjöng och försökte uppmuntra och visa på Guds omsorg genom ord och handling. Vi fick bla. möjlighet att hjälpa en äldre kvinna med diabetet att få en blodsockermätare och vi fick också möjlighet att hjälpa en familj genom att förse dem med mat inför påskhögtiden som är denna helg.image

Eftermiddagen avslutades med en barnsamling i byn Bularda. Det var väldigt roligt att se barnen och ungdomarna så exalterade över att vi kom och gav demimage uppmärksamhet. Vi söng och lekte lekar. Jag och Alice Bertilsson illustrerade en bibelberättelse och Alice Andrae delade lite från sitt liv och Radu vår Moldavske ledare berättade vad påsken handlar om. Det har verkligen varit en ispännande vecka. Jag har aldrig varit med om att leva så oplanerat och spontant, så det har varit en utmaning för mig som tycker om att planera.

imageNågot jag tar med mig från denna vecka är Moldavernas beredskap och villighet att dela med sig av sin tro med alla runt omkring. Vi har verkligen fått tillfälle att öva oss att vara spontana och dela våra vittnesbörd och dela från Bibeln. Gårdsgens utmaning blev också den ofrivilliga fastan vi fick pga att alla butikerna var stängda då det i går var skärtorsdag och tydligen en fastedag här i Moldavien, något som vi missade. Kvällen avslutades med getsemaneafton i kyrkan i Brvicea och sedan en barbeque med Moldavska specialiten “mamaliga” en gröt/ett bröd gjort på majsmjöl och sedan “mici” mycket goda grillade köttfärsdjärpar Det var väldigt uppskattat då vi hunnit bli ganska hungriga.image

I dag är det dags att åka tillbaka till Chisinau och OM basen. Denna vecka har vi imponerats av denna församlings stora hjärta för människor, och allt de gör för människor i Bravicea men också i de kringliggande byarna som vi haft förmån att besöka denna vecka. I dag väntar utvärdering och sedan ett kort besök på den lokala marknaden och middag tillsammans med de Moldovska OM arbetarna som varit med oss denna vecka.

Madelen Arvidsson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *